Тази седмица се проведе конференция "Тематични фокуси на EPALE за 2024 година. Представяне на добри практики". ПГТ получи покана за участие се включи в дебатите.
EPALE (електронна платформа за учене на възрастни в Европа) е многоезична, интерактивна и иновативна платформа за образование и обучение на възрастни в Европа. Една от целите е да се подкрепи професионалното развитие на работещите. Да се насърчи участието на европейските граждани в учене през целия живот.
През 2025 г. тематичният фокус на програмата ще бъде, усъвършенстване и преквалификация за прехода към цифрови технологии и внедряване на "зелени" умения.
Обсъдиха се загадките около изкуствения интелект, като машина която е способна да демонстрира способности, присъщи за хората - да разсъждава, да се учи, да планира, но без чувство и емоции. За жалост България се нарежда на предпоследно място по дигитални умения в Европа. Обсъдиха се възможностите за внедряване на системите за изкуствен интелект в образованието за възрастни и за повишаване на уменията на заети и безработни лица.
Програмата EPALE предлага възможности за квалификация и повишаване на уменията, след подаване електронно на заявка за информиран избор. Предоставя се възможност за обучения за DI-GI умения и компетентности за преподаватели и обучители.
Интересни предложения предлага проект EAGLE: Подпомагане на обучителите на възрастните чрез игри и симулации за зелени умения. Интересни са ключовите дейности - Образователна мобилност за граждани и Сътрудничество между организации и институции.
Възможностите за кандидатстване по програма "Еразъм +" бяха представени, като фокусът се постави върху ползите от употребата на платформата EPALE в споделяна на добри практики и търсене на партньори.
Представител на ПГТ бе госпожа Елияна Кичева, като посланик на ЕПАЛЛЕ за ПГТ.
Kommentare