ПРОЕКТ BG05SFPR001-3.001-0001 "МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ"

35 ученици успешно проведоха своята практика на реално работна място

В рамките на проект "Модернизация на професионалното обучение", в изпълнение на дейност 8 35 ученици от четири различни професии успешно преминаха стаж на реално работно място в рамките на Дейност 8 - Допълнителна професионална подготовка чрез подкрепа за учебни предприятия и допълнителни практики в реална работна среда.
Допълнителните практики в реална работна среда бяха определени в рамките на 240 астрономически часа за всеки ученик. По време на стажа, учениците изпълняваха задачи, възложени от работодателя, под ръководството на наставник. Програмата за стажа беше изготвена от наставника и наблюдаващия учител и утвърдена от директора на училището.
Програмата за стажа включваше разнообразни задачи и дейности, които помогнаха на учениците да придобият практически умения и опит в избраната професия. Наставниците играха ключова роля в процеса, като предоставяха насоки и подкрепа на учениците, за да им помогнат да се адаптират към работната среда и да изпълняват успешно възложените задачи.
Професиите, по които допълнително се обучаваха и усъвършенстваха професионалните си умвения учениците, са: "Ресторантьор" - 20 ученици; "Оператор в производството на облекло от текстил" - 8 ученици и "Машинен монтьор" - 7 ученици. А фирмите, в които се провеждаше обучението, съответно: "ОП Маркетинг туризъм и туристически дейности", "МИТ 04" ЕООД, "МАНО 66 ЕООД", "Самел 90" АД.
Наблюдаващите учители - Мариана Бакрачева, Елена Сердарева, Валентина Млекарска и Борис Стрински.
Проектът "Модернизация на професионалното обучение" е важна инициатива, която предоставя на учениците възможност да се подготвят за реалния свят на труда. Успешното завършване на стажа от 35 ученици е доказателство за ефективността на програмата и значимостта на допълнителната професионална подготовка.
Поздравления за всички ученици, наставници и учители, които допринесоха за успешното изпълнение на този проект!
Учители по професионална подготовка от ПГ по туризъм повишиха дигиталните си умения

В рамките на проект "Модернизация на професионалното обучение", в изпълнение на дейност 6 - Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС, дванадесет (12) учители от Професионална гимназия по туризъм в Самоков преминаха двудневно обучение на тема "Повишаване на дигиталните умения за създаване и използване на съвременни цифрови технологии". Обучението се проведе във Велинград на 4 и 5 декември 2024 г.
Основната цел на обучението беше да се повишат дигиталните умения на преподавателите, като се акцентира върху създаване и използване на съвременни цифрови технологии в учебния процес, придобиване на умения за прилагане на интерактивни техники за преподаване и развитие на други ключови умения, необходими за модерното професионално образование.
По време на обучението учителите участваха в различни практически занятия и семинари, които им предоставиха възможност да се запознаят с нови технологии и методи на преподаване. Те научиха как да интегрират цифрови инструменти в учебния процес, за да направят уроците по-интересни и ефективни за учениците.
Обучението във Велинград беше важна стъпка към модернизацията на професионалното образование в ПГ по туризъм в Самоков. Придобитите знания и умения ще помогнат на учителите да подобрят качеството на преподаване и да подготвят учениците за успешна реализация на съвременния пазар на труда.
П О К А Н А
Професионална гимназия по туризъм – гр. Самоков кани желаещи представители на бизнеса, научните среди, публичния и неправителствения сектор да излъчат лица, които да се включат като преподаватели по професионална подготовка в гимназията по Дейност 5.1 „Провеждане на допълнителни практически занятия за ученици от втори гимназиален етап“ на Проект BG05SF:R001-3.001-0001 „Модернизация на професионалното образование и обучение“ с продължителност 20 учебни часа за един учебен срок.
Желаещите следва да представят в срок до 03.02.2025 г. в канцеларията на училището или на е-mail info-2300505@edu.mon.bg заявление за участие в дейност 5.1. (приложено към настоящата покана), номинация за включване в дейността от бизнес-организация, научна, публична или организация от неправителствения сектор, автобиография, документи за образователно-квалификационна степен и документ за педагогическа правоспособност или удостоверение за менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения за преподаватели, външни за образователната институция, издадени във връзка с изпълнението на Дейност 5.2 „Менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения“ на Проект BG05SF:R001-3.001-0001 „Модернизация на професионалното образование и обучение“.
П О К А Н А
Професионална гимназия по туризъм – гр. Самоков кани представители на бизнеса, научните среди и неправителствения сектор, които желаят да придобият педагогически и методически умения за преподаватели по професионална подготовка, да се включат в обучение по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, поддейност 5.2. „Менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения за преподаватели по професионална подготовка (ПП), външни за образователната система“.
Обучението е с продължителност от 24 академични часа (3 дни), от които поне 8 часа се провеждат присъствено в Професионална гимназия по туризъм – гр. Самоков.
Кандидатите следва да нямат педагогическа правоспособност и да представят в срок до 16.02.2025 г. в канцеларията на училището или на е-mail info-2300505@edu.mon.bg заявление за включване в обучението, което е приложено към настоящата покана, автобиография, документи за образователно-квалификационна степен и номинация за включване в обучението от бизнесорганизация, научна, публична или организация от неправителствения сектор.
Одобряването на кандидатурите ще се извърши в срок до 18.02.2025 г.
Одобрените кандидати ще бъдат информирани в срок до 19.02.2025 г.
ПРОЕКТ BG05SFPR001-3.001-0001 "МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ"
Основната цел на проекта е да подпомогне адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и да подкрепи развитието на уменията за професиите на настоящето и бъдещето.
Специфичните цели са:
-
Модернизиране на професионалното образование и обучение (ПОО) спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и други институции;
-
Повишаване на уменията и компетентностите на педагогическите специалисти по професионална подготовка и на учениците в системата на професионалното образование и обучение в партньорство с бизнеса;
-
Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.
Основните дейности по процедурата са:
Дейност 1. Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни. по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията (ССУ) за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.
В рамките на дейност 1 е предвидено да се реализира реформа в ПОО, чрез използване на ССУ с включването на училища и работодателски организации, организации на работниците и служителите от даден сектор, бизнеса, асоциации на професионални гимназии в съответния сектор, висши училища и др. Реформата предвижда актуализиране на СППОО, разработване/актуализиране на държавни образователни стандарти, учебни планове и програми вкл. за обща професионална подготовка и национални изпитни програми по професии.
Дейност 2. Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения.
Компетентностният профил ще включва необходимите професионални компетентности, които следва да бъдат усвоени от учителите/преподавателите по професионална подготовка, за да могат да преподават по актуализираните учебни програми с цел постигане на заложените резултати от ученето в държавните образователни стандарти.
Дейност 3. Въвеждане на гъвкави пътеки и микроквалификации в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива.
Дейността е насочена към изготвяне и въвеждане на гъвкави пътеки, като под гъвкави пътеки следва да се разбира прилагането на възможности във всички форми на обучение и учене, вкл. апробирани в рамките на национални програми и европейски и международни проекти. Прилагането на тези пътеки е за преодоляване на риска от отпадане от училище на учениците, за ангажиране или повторно включване в ПОО. Основната цел е подкрепа чрез прилагането на наставничество (менторинг).
Дейност 4. Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка за важни за икономиката на региона и пазара на труда сектори с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended leaming).
Дейността предвижда прилагане на подход на смесено обучение в професионалните училища, който да е достатъчно гъвкав, за да позволява адаптиране спрямо нуждите на учениците: съчетаване на училищна среда и други физически среди далеч от училищната сграда; съчетаване на различни инструменти за обучение, които могат да бъдат цифрови (включително виртуална реалност, изкуствен интелект и др.) и нецифрови. Ще бъдат разработени, използвани и споделяни дигитални образователни материали по професионална подготовка с цифрово и интерактивно учебно съдържание, отворени образователни ресурси, виртуална реалност, електронно обучение, смесено обучение (blended learning).
Дейност 5. Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО.
В рамките на дейността ще се проведат:
-
допълнителни практически занятия за учениците от ІІ гимназиален етап на образование под формата на допълнителна подготовка, която е извън предвидената по учебен план с участието на представители на научните среди, бизнеса, публичния и неправителствения сектор;
-
менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения от привлечените преподаватели от научните среди, бизнеса, публичния и неправителствения сектор;
-
модулни обучения за учителите и преподавателите по професионална подготовка с цел въвеждане в новите техники и технологии в съвременните производства, а така също и за придобиване на необходимите компетентности за преподаване и усъвършенстване на уменията, заложени в компетентностния профил.
Дейност 6. Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.
В резултат от изпълнението на дейността преподавателите по професионална подготовка ще бъдат включени в специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС, дигитални умения, умения за създаване на дигитално съдържание.
Дейност 7. Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели.
Дейност 8. Професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда.
Дейността е насочена към учениците навършили 16 год., на които ще бъде предоставена възможността за участие/провеждане на допълнителни практики в реална среда. Практиката се провежда при обучаващия работодател и надгражда знанията, практическите умения и компетентности по изучаваната професия.
Дейност 9. Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.
Организиране на информационни кампании, включващи събития тип информационни срещи, дни на професионалното образование и обучение, дни на отворените врати, вкл. за кариерно и професионално ориентиране, събития за демонстриране на професионалните умения в училищата, включени в проекта.