top of page
Търсене

Учители от ПГ по туризъм – Самоков се запознаха с германския модел на дуално обучение по програма „Еразъм+“

  • pgtsamokov
  • преди 3 дни
  • време за четене: 2 мин.


В рамките на мобилност по програма „Еразъм+“ учители от Професионална гимназия по туризъм – Самоков взеха участие в обучение, проведено в Шкойдиц, Германия, първата тема бе „Дуалното обучение в Германия – успешен модел за подготовка на квалифицирани кадри“. Основната цел на обучението беше участниците да се запознаят с организацията, принципите и добрите практики на германската система за професионално образование, която е призната като една от най-ефективните в Европа.


По време на обучението преподавателите получиха задълбочена информация за същността на германския модел на дуално обучение, който съчетава обучението в професионалното училище с практическа подготовка в реална работна среда. Особеното при тази система е тясното партньорство между образователните институции, бизнеса и държавните структури. Учениците прекарват значителна част от времето си във фирми и предприятия, където усвояват професионални умения под ръководството на квалифицирани наставници, а останалото време се обучават в училище, където придобиват необходимите теоретични знания.


Участниците се запознаха с начина, по който работодателите участват активно в образователния процес – от разработването на учебните програми до оценяването на придобитите компетентности. Германските компании разглеждат обучението на младите хора като дългосрочна инвестиция, която им позволява да подготвят бъдещите си служители според конкретните изисквания на пазара на труда. Това е една от основните причини системата да осигурява плавен преход от образованието към професионалната реализация.


По време на лекциите и практическите занятия бяха представени различни модели на сътрудничество между училищата и бизнеса, както и успешни примери от секторите на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Учителите от ПГ по туризъм – Самоков имаха възможност да обсъдят механизмите за организиране на ученически практики, системите за наставничество и начините за проследяване на напредъка на обучаемите.


Особено впечатление направи високото ниво на ангажираност на работодателите към професионалното образование и ясната връзка между придобиваните в училище знания и реалните изисквания на работното място. Германският модел насърчава развитието не само на професионални умения, но и на ключови компетентности като работа в екип, комуникация, отговорност, самостоятелност и способност за решаване на практически проблеми.


В рамките на обучението преподавателите посетиха образователни и обучителни центрове, където наблюдаваха реалното функциониране на дуалната система. Те обмениха опит със свои колеги от различни европейски държави и дискутираха възможностите за адаптиране на успешни германски практики към българската образователна система.


Придобитите знания и умения ще бъдат използвани за усъвършенстване на учебния процес в ПГ по туризъм – Самоков, както и за разширяване на сътрудничеството с представители на бизнеса. Участието в това обучение е важна стъпка към прилагането на иновативни европейски практики и повишаването на качеството на професионалното образование в училището.


Чрез програмата „Еразъм+“ преподавателите не само обогатяват своя професионален опит, но и допринасят за изграждането на модерна образователна среда, която подготвя учениците за успешна реализация в динамичния европейски пазар на труда. ПГ по туризъм – Самоков продължава активно да инвестира в международно сътрудничество и професионално развитие, следвайки добрите европейски практики в образованието.


 
 
 

Коментари


bottom of page